Julkaistu    |  Päivitetty 
Martti Heikkinen

Suomen paras SFC-leirintäalue löytyy Lieksan Vuonislahdesta

SFC-Rekiniemi toimii ympärivuotisesti. Vuosikausia yhdistyksen aktiiviseen talkooporukkaan kuuluneet Arja ja Kauko Pekkarinen tekivät lumitöitä leirintäalueella perjantaiaamuna. Martti Heikkinen SFC-Rekiniemi toimii ympärivuotisesti. Vuosikausia yhdistyksen aktiiviseen talkooporukkaan kuuluneet Arja ja Kauko Pekkarinen tekivät lumitöitä leirintäalueella perjantaiaamuna.

Lieksan Vuonislahdessa Jauhiaisen rannalla sijaitseva SFC-Rekiniemi on valittu Vuoden 2018 parhaaksi Caravan-alueeksi Suomessa. Parhaan jäsenalueen eli SFC-leirintäalueen tunnustus tuli pitkäaikaisesta ja tuloksekkaasta työstä karavaanareiden hyväksi. Vuoden Caravan-alueet julkistettiin Caravan Show -messujen avajaisissa Turussa perjantaina. Parhaaksi yleiseksi leirintäalueeksi nimettiin Kasnäs Caravan Kemiönsaaresta. SF-Caravan ry nimeää vuosittain Vuoden Caravan-alueet jäsenäänestyksen perusteella. Jäsenäänestyksen lisäksi valinnassa huomioidaan alueiden suunnitelmallinen kehittäminen ja muu merkittävä toiminta leirintämatkailun hyväksi.

SFC-Rekiniemen sanotaan olevan esimerkki talkootyöllä hoidetusta leirintäalueesta, jossa näkyy asiaan omistautuminen.

- Aluetta pitkään pyörittänyt SF-Caravan Pielisen-Karjala ry:n talkooväki tekee työtä koko sydämellään; tehty työ näkyy vieraiden hyvinvointina, kodikkaana tunnelmana ja leppoisana välittömyytenä. SF-Caravan ry:n palkintoraati arvostaa erityisesti yhdistyksen tapaa tehdä yhteistyötä lähialueensa toimijoiden, yritysten ja seurojen kanssa. Rekiniemi toimii aktiivisena osana Vuonislahden kyläyhteisöä tuottamassa yhteistä hyvää ja elinvoimaisuutta koko kylälle, palkintoraati toteaa.

SF-Caravan Pielisen-Karjala ry:n puheenjohtaja Aulis Nevalainen kertoo valinnan olevan iso tunnustus koko yhdistysväelle.

- Valinta vuoden leirintäalueeksi merkitsee meille todella paljon. Tunnustus on omistettu talkooporukalle, joka on jo 37 vuoden ajan tehnyt tuhansia tunteja talkootyötä Rekiniemen eteen, Nevalainen sanoo.

SF-Caravan ry on matkailuajoneuvojen käyttäjien valtakunnallinen liitto, jonka jäseninä on 78 yhdistystä ympäri maan. Yhdistysten yhteenlaskettu jäsenmäärä on 62 247.

Lisää aiheesta Lieksan Lehdessä 15.1.

Kommentoi

Hae sivuilta